Politirapporten er udvalgte hændelser kort fortalt sket Skive og omegn. Politirapporten er separat fra Weekendrapporten og omhandler kun hverdagens hændelser.

Uro ved Rema1000

To af hvad politier oplyser er kendte personligheder i Skive by, skabte i går sen eftermiddag uro ved Rema1000. En 60-årig mand og 49-årig kvinde, begge bosiddende i Skive by, befandt sig i Rema1000 på Nørregade, hvor manden især var truende over for personalet.

Politiet blev hurtigt kaldt derned, men da var de to personer allerede forsvundet.

Grundet deres genkendelighed var politiet dog i stand til at hurtigt finde frem til dem, hvorefter de blev sigtet for deres optræden i Rema1000.

Spirituskørsel

Skive Politi oplyser, at de tit og ofte får opkald fra borgere om bilister, som de mener kan være påvirket. En borger anmeldte igår en bilist på Nyvej i Balling, som efterfølgende blev bragt til standsning af politiet.

I bilen sad en 56-årig mand fra Balling, som politiet kunne konstatere var påvirket efter at have taget en alkometertest. Manden blev deraf anholdt og indbragt.

Tyveri fra Bown n’ Fun

En hændelse fra i lørdags blev i går anmeldt til politiet fra Bowl n’ Fun. En medarbejder havde i forbindelse med en vagt lagt sin taske i baren, hvor i flere personlige genstande og mobiltelefon lå. Efter medarbejderens vagt var forbi klokken 01.00, kunne hun konstatere at hendes iPhone 6 var blevet stjålet.

Da mange, udover personalet, har kunne tilegne sig tasken i baren, vil det være som en nål i høstak, at finde frem til tyven.

Meldte sig selv til politiet

En ung mand troppede i går op på politigården i Skive for at melde sig selv, efter at have udøvet hærværk.

Hændelsen fandt sted på Mølletoften klokken 10.10, hvor den 16-årige fortalte at han efter et skænderi med sin 17-årige ekskæreste, havde kastet et koben igennem ruden til hoveddøren hvor pigen boede.

Han gik derefter direkte op på politigården i Skive for at melde sig selv, hvorefter han blev sigtet for hærværk.

(Visited 90 times, 1 visits today)
DEL