Foto: GreenLab Skive

Danish Marine Protein, som laver søstjerner om til økologisk protein, får Danmarks – og verdens største fabrik af sin slags til GreenLab Skive.

Virksomheden skal være med til at skabe en lokal produktion af bæredygtig protein, og samtidig løse et lokalt problem. Danish Marine Protein vil arbejde med at høste og tørre søstjernerne fra Limfjorden, og derefter omdanne dem til et proteintilskud til økologisk dyrefoder.

”Oven i købet kan vi gå direkte ind og få gavn af industrisymbiosen i GreenLab Skive ved at bruge de andre produktioners overskudsvarme i vores tørringsproces. Så vores placering er en Win-Win på mange fronter”, siger direktør i Vestjyllands Andel og bestyrelsesformand for Danish Marine Protein, Steen Bitsch.

På den ene side vil tiltaget være med til at løse problemet med søstjerner, som æder muslingerne i Limfjorden og truer eksporten. På den anden side bliver søstjernerne omdannet til et højkvalitets proteintilskud til økologisk dyrefoder, som i forvejen er en efterspørgsel i økologisk landbrug.

“Vi har i den sidste tid arbejdet på at finde den rigtige placering til produktionsanlægget, og med GreenLab Skive føler vi, at den beslutning er landet godt. Så vi glæder os til at komme i gang med byggeriet – og med produktionen”, siger Direktør for Danish Marine Protein, Niels Jørgen Hedeager Madsen og fortæller, at Danish Marine Protein har arbejdet med ideen gennem flere år, og har hele tiden kunnet se potentialet, men er nu er klar til en produktion i fuld skala.

Flere arbejdspladser

Den nye fabrik vil skabe mellem 10 og 12 arbejdspladser samt omkring 50 afledte stillinger. En effekt der matcher glimrende med Borgmester Peder Christian Kirkegaards tale, hvor han blandt andet sagde, at nye virksomheder i Skive Kommune betyder nye og kærkomne arbejdspladser, øget bosætning og erhvervsaktivitet i kommunen.

(Visited 91 times, 1 visits today)
DEL