Løs schæferhund bed 75-årig mand

Politiet i Skive leder i øjeblikket efter ejeren af en schæferhund, der i går omkring klokken 18.30 bed en mand i højre arm.

Hændelsen fandt sted på Livøvej 5 ved Virksund, hvor Virksund Kursuscenter ligger. Den 75-årige mand var selv på kursus, men havde valgt at gå en tur ved Ørslevkloster sø. På turen, træffer han to hunde, der begge er løse, hvor den ene bider ham.

Manden har valgt ikke at søge erstatningskrav, men har selvfølgelig anmeldt hændelsen, da også andre i området før er blevet generet af de samme hunde. Politiet tager sagen alvorlig, da hundens reaktion med menneskekontakt kan være meget uforudsigelig. Man anbefaler deraf også at undgå at gå i nærheden, skulle man se de to schæferhunde.

Har du styr på reglerne omkring løse hunde? Er du i tvivl, kan du læse om hundeloven her.

(Visited 170 times, 1 visits today)
DEL